118Haber
14 Ekim 2015 Çarşamba
Bu tarihe dikkat! Saatler geri alınacak
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor.
Yapı Denetime Sıkı Denetim Geliyor!
Emekliden sosyal tarife isteği
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31.05.2012 17:00

Gaziantep'te Ezan Okuma Yarışması

Gaziantep, Diyanet İşleri Başkanlığının 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlediği Türkiye Ezanı Güzel Okuma Yarışması Bölge Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı.

- Gaziantep, Diyanet İşleri Başkanlığının 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlediği Türkiye Ezanı Güzel Okuma Yarışması Bölge Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı.

Gaziantep İl Müftülüğü tarafından organize edilen yarışmaya, Gaziantep’in yanı sıra Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ, Batman, Malatya ve Mardin’de yapılan yarışmaların birincileri katıldı. Yarışmanın jüri başkanlığını İl Müftüsü Ahmet Bulut yaparken, üyeliklerini Müftü yardımcıları Mahmut Karatepe ve Yaşar Çapçı ile Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Erdal ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersi Öğretmeni Ramazan Tahiroğlu yaptı.

Okudukları ezan ile yürekleri yumuşatan imam hatipler arasından, birinciyi belirlemeye çalışan jüri üyeleri, birinciyi belirlemekte oldukça zorlandı. Yarışma sonunda birinci 92 puanla Elazığ’dan Alpaslan Genç, ikinci 89 puanla Kasım Kahraman, üçüncü de 88 puanla İbrahim Gökoğlu oldu. Birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın, üçüncüye de 100 TL para ödülü verildi. Tüm katılımcılara ise Kur’an-ı Kerim tefsiri, gömlek ve kravat hediye edildi.

İl Müftüsü Ahmet Bulut, yarışma sonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ezan, vaktin ilanıdır. İslam'ın cazibe merkezi olduğuna, gönüllerin, nefislerin, nesillerin ve bütün insanlık camiasının Allah'a giden yolda birleşmesi, uzlaşması ve saf tutmasını ezan ile çevreye ilan ediyoruz. Onun için ezan bir cazibedir."

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, il müftülüklerimiz aracılığıyla her yıl Camiler Haftası'nda Türkiye finali yapılmak üzere; ezanı güzel okuma yarışması, Kur'an-ı Kerim'i yüzünden okuma yarışması ve hafızlık yarışması tertip edilmekte" diyen Ahmet Bulut, sözlerine şöyle devam etti:

"Bununla birlikte hutbe yarışması, şiir yarışması gibi etkinliklerimiz Ekim ayının ilk haftası olan Camiler Haftası'nda yapılıyor. İllerde yarışmalar yapıldı, daha sonra bölge yarışmaları oluyor. Bu sene ezanı güzel okuma yarışması da ilimizdeydi. Gönüllerimizi yumuşatan üsluplarıyla onları misafir ettik. Burada birinci olan meslektaşımız Türkiye finaline katılacak. Bu yarışmalar halkımız içinde bir teşvik konumunda."

Bulut ayrıca, yarışmada puanlamanın dört ana unsurda yapıldığını, bunların ses, diksiyon, makam ve makamdan makama geçiş olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.